نشست معرفی و نقد کتاب درباره شر

 

عنوان نشست

معرفی و نقد کتاب  درباره شر

سخنران

سرکار خانم دکتر نعیمه پور محمدی ( عضوء هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب)

دبیر علمی

جناب آقای حمید علی آبادی

زبان ارائه

فارسی

زمان برگزاری

18   اسفند  1399

مکان برگزاری

تحت وب

تعداد شرکت کنندگان

 80 نفر آنلاین

لینک دسترسی به  محتوای  نشست

          https://live.mou.ir/p8s2spdjk233/

 


 

گزارش نشست

بسم الله الرحمن الرحيم

معرفی و نقد کتاب  درباره شر

در ابتدا جلسه دبیر علمی  جلسه جناب آقای علی آبادی ضمن توضیح مساله شر و این که این مساله در جامعه علمی هم اندیشمندان مسیحی و هم اندیشمندان مسلمان به این نکته پرداخته اند و در بین اندیشمندان اسلامی صدرا در بحث  علم عنائی حضرت حق در جله 7 اسفار و استاد مطهری در عدل الهی و توحید از دو زاویه مختلف به این مساله پرداخته اند توضیحی مختصر درباره مساله ارائه کردند.

در ادامه نیز استاد محترم سرکار خانم نعیمه پور محمدی، به بیان مطالب ذیل الذکر پرداختند؛

مساله شر یکی از مسائل مهم و قدیمی بشر در مواجهه با رویدادهای ناخوشایند جهان بوده است. گرچه در معنا و ماهیت شر اختلاف نظر است اما در مصادیق شر و وجود شر همانند زلزله، سیل، سونامی؛  اتفاق نظر وجود دارد. و پیرامون این متفکران و انسان های عادی هر کدام به نوعی نظریه پردازی کرده و از جنبه ای به آن نگاه کرده­اند پژوهشکر گرامی در ابتدا گزارشی درباره کتاب درباره شر و فصل های آن ارائه کردند و در ادامه ضمن تبیین این مساله ای شر، مساله ای است که خداباور و خداناباور هر دو را درگیر کرده است به این مساله پرداختند که خداناباوران با استفاده از وجود شر و این که سه دین الهی بزرگ یهودیت مسیحیت و اسلام خداوند را به صفات قادر مطلق، عالم مطلق و خیرخواه محض می­شناسند به این نکته می­پردازند که با وجود شر یا خداوند خیرخواه محض نیست یا قادر مطلق نیست یا عالم مطلق نیست و سوالشون به این صورت است که چرا خدا مانع شر نمیشود!؟

یا نمیتواند که در این صورت ناتوان است یا نمیخواهد که در این صورت خیرخواه محض نیست یا میتواند و میخواهد که در این صورت نباید شر وجود داشته باشد.

در ادمه به تبیین پاسخ­های که خداباورانی همچون پلانتیکا ارائه داده اند که دفاعیه مبتنی بر اختیار باشد پرداخته

و در ادامه ضمن نقد به نقص­های چنین دفاعیه­های پرداختند و بیان نمودند که الهیات دان فقط مدافع محض نباید باشد بلکه یکی از وظائف الهی دانان ایجاد و حفظ رابطه مومنین با خدا هست و این صرفا از طریق دفاعیه برای عموم مردم حاصل نمی­شود لذا به این نکته پرداختند که نگاه به سنت اسلامی و اندیشمندان اسلامی همچون صدرا در ایقاظ النائمین ما را به این نکته میرساند که جای توجه به مساله با نگاه عرفانی بسیار خالی است و باید در نگاه به این مساله به آیات و روایت توجه ویژه شود .

در پایان حدود 40 دقیقه پژوهشگر گرامی به پاسخگوئی به سوالات حضار درباره این مساله پرداختند.

 

ارتباط با ما

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

+98 25 32114115

شبکه ها دسترسی

عضویت در خبرنامه